O vhodné rostlině pro výsadbu živého plotu může mít každý svoji představu. Ovšem jen o jedné se dá říct, že je zlatá. A tou je právě dřín jarní (obecný). Jde o suchomilnou a nenáročnou dřevinu, která je ideální do stříhaných, ale i volně rostoucích plotů. A proč si myslíte, že je zlatá?
O vhodné rostlině pro výsadbu živého plotu může mít každý svoji představu. Ovšem jen o jedné se dá říct, že je zlatá. A tou je právě dřín jarní (obecný). Jde o suchomilnou a nenáročnou dřevinu, která je ideální do stříhaných, ale i volně rostoucích plotů. A proč si myslíte, že je zlatá?
Doslova zlatý plot
Co dřín nominuje na označení zlatý? Rozhodně barva květů, kterými je časně na jaře doslova obsype. Obrazně řečeno mu ale tohle označení patří i pro to, že je bezúdržbový a nenáročný, roste až do výšky sedmi metrů, nemá trny, po celý rok je hustý a nepropustný a dá se velmi snadno tvarovat a zmlazovat.
Kromě těchto „plotových“ předností má ale také pro mnohé zatím netušené využití jako léčivka. Koncem října totiž dozrávají jeho lesklé červené ploty – dřínky. Jsou nejen velmi dekorativní, ale mají víc jak čtyřikrát vyšší obsah vitaminu C než citrony. Dají se využít do marmelád, kompotů, sirupů.
Zralá semena dřínu můžete využít i jako kávu – tedy její náhradu, pokud je usušíte a pak upražíte na pánvi. V lidovém léčitelství se ale využívá i kůra a listy.
Jak pěstovat?
Dřínu obecnému se dobře daří v jižní Evropě, tedy teplejších oblastech. U nás roste přirozeně ve středu a na severozápadě Čech, na jižní a střední Moravě. Na zahradách se pěstují jeho kultivary, které jsou odolné a již brzy na jaře kvetou. Jejich výhodou je i to, že mají dlouhou životnost a daří se jim na suchých místech v písčité a i kamenité půdě, tedy tam, kde se ostatním ovocným dřevinám až tak nedaří. Naopak nemá rád kyselou půdu. Dřín lépe roste i plodí na slunném stanovišti. Protože má mohutný kořenový systém, hodí se i do svahů, které zpevní a zabrání jejich erozi.
Nemusíte se bát, že v zimě pomrzne – je v tomto směru odolný, čili ho můžete bez problémů vysazovat až do výšky 600 metrů nad mořem. Pokud jste ještě výš, pak už patří spíš na chráněnější místa. Dobré je, že odolává i chorobám a škůdcům a neokusuje ho ani lesní zvěř.
Kvalitní růst a následnou sklizeň samozřejmě zajistíte nejen správným pěstováním, ale v začátku hlavně nákupem kvalitních rostlinek. Dobře rostlé sazenice se zárukou najdete například na www.zlatyplot.cz<
Bonus – dřínky
Plody dřínu mají rubínově červenou barvu, jsou protáhlé. Dozrávají od konce srpna do září – podle druhu kultivaru. Sklízet je můžete ve chvíli, kdy jsou tvrdé a hezky vybarvené. Nejlepší metodou sklizně je setřásání. Kromě již zmíněného vitaminu C obsahují i sacharidy, organické kyseliny, pektiny a minerály – hlavně fosfor a draslík. Protože jsou velmi tvrdé, nelze je pohodlně konzumovat v syrovém stavu, takže je buď nechejte přejít mrazem, anebo zavařte nebo usušte a použijte pro přípravu čaje, který oceníte při podráždění žaludku, nebo přejedení.
Tak už věříte, že plot z dřínu je opravdu zlatý?