Klíčem k starobylému umění pěstování rostlin je porozumění kultivačním technikám a pochopení pravidel výsevu. Začínajícím nadšencům i zkušeným zahrádkářům odborník z Hornbachu poradí jaké zásady zabezpečí zdravý vývoj rostlin.
Začněte setím
Výsev semen představuje začátek životního cyklu rostlin a je rozhodujícím krokem pro zabezpečení zdravého růstu. Vybírejte jen vysoce kvalitní semena od renomovaných dodavatelů. „Kvalita semen rozhoduje do značné míry o tom, jestli vaše setba vyklíčí a bude skvěle růst, nebo bude chřadnout. Chce to proto hned od začátku správný základ. Doporučit mohu například značku FloraSelf, Která nabízí rozmanitý sortiment. Kromě rozličných kvalitních semen ovoce a zeleniny zahrnuje i barevně vyladěné směsi květin, hnojiva, substráty či další příslušenství pro pěstitele,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Hloubka a rozestupy při výsevu semen závisí na specifických požadavcích daného druhu rostliny. „Všeobecně platí, že by se měly semena vysívat přibližně do hloubky dvou až třínásobku jejich průměru. Správné vzdálenosti mezi semeny zabezpečí dostatečné proudění vzduchu a zabrání přeplnění, které může vést k soupeření o zdroje a tím pádem ke zpomalení růstu,“ říká odborník. Po zasetí je důležité zabezpečit semenům vhodné podmínky na klíčení. To zahrnuje udržování stálé úrovně vlhkosti, dostatečného tepla a slunečního světla. Dle druhu může klíčení trvat několik dní nebo i několik týdnů. V této fázi je klíčová trpělivost.
Dobře zvolte substrát
Substrát sehrává klíčovou úlohu při vývoji rostlin. Poskytuje nejen oporu kořenům, ale také základní živiny a vodu. K dispozici jsou různé druhy substrátů a každý má svoje jedinečné vlastnosti a výhody. Jedním z nejčastěji používaných substrátů je univerzální zemina, která je směsí organických látek, jako je rašelinový mech nebo kompost, a anorganických materiálů, jako je perlit.
„Taková zemina poskytuje vynikající drenáž a provzdušnění, díky čemuž je vhodná pro širokou škálu rostlin. Rostliny se však vzájemně liší, a to je důvod, proč má velké množství rostlinných druhů různé požadavky na půdu. Na zemině proto nikdy nešetřete,“ upozorňuje David Benda.
Hlavní rozdíl mezi květinovými substráty a substráty na zeleninu spočívá v jejich složení a požadavcích na živiny. Květinová zemina často klade důraz na bohatou organickou hmotu a mikroživiny, které zlepšují vlastnosti, jako je barva a vůně. Zeleninové substráty se naproti tomu většinou zaměřují na poskytnutí základních makroživin, jako je dusík, fosfor a draslík ve větších koncentracích, aby se ulehčil energeticky náročný proces produkce plodin a zvýšilo se množství úrody. „Kromě toho nabízejí zeleninové substráty vynikající drenáž a strukturální podporu, aby se přizpůsobily hmotnosti vyvíjejících se plodů, zatímco květinové substráty mohou upřednostňovat zadržování vlhkosti,“ vyjadřuje se k rozdílům odborník.
Pro zdravý růst
Pěstování zahrnuje celou řadu postupů zaměřených na podporu zdravého růstu rostlin a maximalizování úrody. Patří sem zavlažování, hnojení, prořezávání a ochrana proti škůdcům. Správné zavlažování je nevyhnutelné pro zdraví rostlin, protože nedostatečné nebo nadměrné zavlažování může být pro vaši zahradu škodlivé. Pravidelně sledujte úroveň vlhkosti půdy a podle potřeby upravte frekvenci zavlažování například pořízením automatizovaných zavlažovacích systémů. Nezapomínejte, že různé druhy rostlin mají různé nároky na vodu.
Dalším důležitým aspektem pěstování je hnojení. Poskytněte rostlinám vyvážené hnojivo, které obsahuje základní živiny, jako dusík, fosfor a draslík. „Když chybí rostlině nějaká z hlavních živin, může se vývoj rostlin zastavit a projeví se příznaky nedostatku. V nejhorším případě mohou rostliny i zahynout,“ upozorňuje na časté chyby odborník z Hornbachu. Nezapomínejte ani na zastřihování, pomáhá udržovat tvar a podporuje bujnější růst. Odstraňujte odumřelé a nemocné listy, stejně tak všechny překřížené větve. Prořezávání podporuje proudění vzduchu a snižuje riziko napadení houbou.