FACESTARZdravíStrašák léta jménem bradavice. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Strašák léta jménem bradavice. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Bradavice se mohou objevit kdekoli na těle a rozhodně nám nedělají žádnou parádu. Především způsobují vady na kráse, a proto se jich chceme co nejdříve zbavit. Jak nato?

Bradavice jsou výrůstky na kůži způsobené lidským HPV papilomavirem (HPV 1,2,4,7). Bývají velmi nakažlivé, častěji se rozvíjejí při oslabení imunitního systému organismu a při místních predisponujících faktorech, jakými jsou poranění kůže, ekzémy, potem macerovaná kůže plosek atd..

Inkubační doba je individuální a pohybuje se řádově v týdnech a měsících. „Bradavice se přenáší buď z člověka na člověka, nebo u téže osoby z jednoho místa na druhé, vždy přímým kontaktem s infikovanou oblastí,“ vysvětluje MUDr. Alena Štukavcová z kožního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Znamená to, že mezi obvyklá místa jejich přenosu patří koupaliště, veřejné sprchy, ale i prostory, kde se střídají  různé bosé nohy, tedy šatny nebo koberce. „Bradavicemi trpí 5 až 7 % populace. Nejčastěji se vyskytují u dětí a dospívajících, a to v podobě tzv. bradavic pravých,“ doplňuje MUDr. Štukavcová.

Květák na kůži

Bradavice pravé jsou na povrchu drsné a vyvinuté připomínají vzhledem květák. Obvykle se vyskytují na rukou, kolenech a loktech. Naopak na ploskách nohou se objevují tzv. plantární bradavice, poddruh bradavic pravých. Vlivem tělesné hmotnosti se zanořují do hloubky zrohovatělé kůže, takže mohou při chůzi bolet. Prakticky existují dva druhy boje proti bradavicím: pod lékařským dohledem, nebo samoléčbou.

U většiny pacientů se kombinuje domácí léčba (v lékárně volně prodejné přípravky nebo přípravky na recept) s kryoterapií  v ordinaci kožního lékaře. Kryoterapie neboli zmrazení bradavice tekutým dusíkem je jednou z nejznámějších metod. Používá se na oba druhy bradavic, tzn. pravé i plantární.

Chirurgický zákrok je méně častý a spočívá ve vyříznutí či seškrábnutí, jak popisuje MUDr. Štukavcová. „Některé typy bradavic se odstraňují v místním znecitlivění, a to např. laserem či excochleací ostrou lžičkou. Klasické vyříznutí se zašitím zanechá jizvu, která může být stejně bolestivá jako původní bradavice. Hojné jsou i recidivy po zákroku, proto se od tohoto typu léčby ustupuje.“

Konzervativní způsob sází na kyselinu salicylovou, eventuálně v kombinaci s dalšími látkami (kyselina mléčná, výtažek z vlaštovičníku, thuje, borová pryskyřice atd.),  po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou, aby šly následně lépe mechanicky oddělit.

Než se s bradavicí vypravíte k doktorovi, můžete vyzkoušet samoléčbu. Pozor však na různé domácí rady a neodborné manipulace (vymačkávání, vykousávání, vyškrabávání, řezání), kterými můžete daný stav naopak ještě zhoršit. „Vhodnější způsob, jak se zbavit bradavic, rozhodně představují samoléčebné prostředky z lékáren,“ radí MUDr. Štukavcová.  Na trhu existuje řada produktů, jejíž aplikace bývá jednoduchá a efekt značný. Mnohdy zaberou již po prvním použití.

Další možností je svěřit se do rukou přírody. Léčivé účinky vlaštovičníku jsou známé, vždyť je to jedna z nejstarších metod, jak nevzhledné výrůstky na kůži odčarovat. Bradavice stačí opakovaně potírat prýštícím mlékem z čerstvě utržené léčivky. V žádném případě ale rostlinu nepožívejte, protože je jedovatá.

Na celkovou podporu imunity lze brát imunoglukan, což je výtažek z hlívy ústřičné, či homeopatické produkty. Doba podávání této doplňkové léčby se pohybuje v řádu několika měsíců. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob boje s bradavicemi, pamatujte, že do úplného vyléčení byste se měli vyhýbat rizikovým veřejným prostorům. Předejdete tak dalšímu přenosu.

Související články