Stará koupelna už dosluhuje a je třeba ji vybourat a udělat znova? Pokud vás tohle to v nejbližších dnech čeká, podívejte se, jak správně postupovat. Zde jsou nejdůležitější kroky, které vás dovedou ke krásné koupelně.
1. Jak na obklady
Obklady se prodraží, zvláště, když si je necháte pokládat odborníkem. Abychom ušetřili, měli bychom si rozdělit, co se dá pořídit levněji a kde se více zaměřit na kvalitu. Kvalitu vyžadují místa s největší zátěží, tedy především podlaha. Obklady, které si dáváme do sprchového koutu nebo kolem vany, nemusí mít takové vlastnosti, aby se daly položit i na podlahu.
Pokud vám záleží na designu a chcete mít koupelnu zajímavou, zkuste udělat kompromis – pořiďte zajímavé dlaždice na okraj a zbytek stěny vyplňte „obyčejnými“. Také je možné položit jen základní řadu dlaždic a zbytek vymalovat omyvatelnou barvou.
2. Umyvadlové desky
Poslední dobou jsou v módě granitové umyvadlové desky. Protože jejich plocha je mnohem menší než plocha kuchyňské pracovní desky, jejich cena bude v porovnání s nimi nižší. Jak se tedy dá na deskách ušetřit? Například na barvě. Nejdražší jsou takové barvy desek, které jsou nejmódnější, a to je hnědá, okrová a světle béžová. zkuste si vybrat ze širší škály barev. Někdy se vyplatí koupit desku s viditelnou vadou.
Když si propočítáte, kde bude umyvadlo a kohoutky a vada bude přesně v těch místech, můžete desku klidně koupit. Ušetříte a vidět to nebude. Také je v dnešní době velký trend „předělávání“. Pokud máte starou nepotřebnou skříňku, můžete odstranit vrchní desku, připravit prostor na umyvadlo (např. odstranit poličky nebo do nich vyříznout otvor) a do zadní stěny vyříznout otvory na trubky. Takhle můžete ušetřit až desetitisíce.
3. Vymalování dělá divy
Pokud chcete koupelně dát především nový vzhled, zkuste ji vymalovat. Je však třeba se na to dobře připravit. Koupelna je sice často nejmenší místností, ale vymalování vyžaduje velkou trpělivost a péči, když malujete kolem okna, sprchy nebo vany, umyvadla, zrcadla či podlahy. Rozhodně se bude hodit velké množství krycí pásky. Určitě se vyplatí investovat do kvalitní barvy, protože na nekvalitním nátěru by mohly začít brzy růst plísně.
4. Nové příslušenství
Malé detaily mohou znamenat mnoho. Můžete se zaměřit na osvětlení, kohoutky, držáky na ručníky a úchyty na šuplatech. Do těchto drobností neinvestujete tolik, a přitom můžou naprosto změnit vzhled koupelny. Když při tom trošku popustíte uzdu fantazii a držáky na ručníky vytvoříte třeba ze starých měděných trubek, můžete koupelně dodat zajímavý industriální nádech, a přitom neutrácet za nové věci. Podobné nápady vždy dokáží koupelnu ozvláštnit a dát jí punc originality.
5. Obnova spár
Zašlé spáry rozhodně koupelně ubírají na aktraktivním vzhledu. Tento nedostatek lze však snadno odstranit obnovovačem spár. Jakmile budou spáry zářit čistotou, bude rozdíl obrovský.
6. Koupě z druhé ruky
„Nové“ zařízení do koupelny se dá pořídit i z druhé ruky. Na inzerát nebo na internetových portálech se zbožím z druhé ruky seženete často krásné a zajímavé kousky, ať už jsou to dveře, umyvadla, toaletní mísy nebo vany. Na internetových portálech o bydlení najdete také spoustu inspirace.
7. Šetřete životní prostředí
Když zařizujete koupelnu, myslete i na životní prostředí, i to vám pomůže ušetřit peníze. I vaše toaleta či umyvadlo může šetřit vodou. Sprcha a kohoutky, které šetří vodou, většinou nejsou dražší. Použitým věcem lze dát nový vzhled i účel. Například tři staré plechovky, natřené, provrtané a připevněné ke stěně, můžou posloužit jako zajímavé designové prvky a držáky na zubní kartáčky a další drobnosti. Také v nich můžete mít čerstvé (nebo umělé) květiny.