Jihoamerická pseudoobilovina quinoa je čím dál populárnější, stejně tak i nízkosacharidové diety, například ketodieta. Mnohé tak napadla otázka: „Jak je na tom quinoa s obsahem sacharidů?“ Odpovědi přináší server Prevention.
Jak je na tom quinoa s obsahem sacharidů?
Sacharidy je vlastně vznešené označení pro cukry. Právě obiloviny a pseudoobiloviny většinou obsahují mnoho cukrů a tak jsou pro nízkosacharidové diety nevhodné. Quinoa je na tom ale v porovnání s ostatními obilovinami docela dobře. Zatímco půl hrníčku rýže obsahuje 22 gramů sacharidů a dva plátky celozrnného chleba zase v průměru 24 gramů, v půlce hrníčku quinoy se najde jen 20 gramů.
Co z toho tedy plyne? Pro nízkosacharidovou dietu je vhodnější než rýže. Žena, která chce omezit příjem sacharidů by to s ní ale neměla přehánět. Přeci jen se jedná o zdroj sacharidů, i když rozhodně ne ten největší.
Hodí se i při dietě
„Pokaždé, když slyším, že se někdo dal na nízkosacharidovou dietu, říkám si, že spolu s nimi přichází i o jiné cenné živiny, obsažené v obilovinách a luštěninách,“ uvádí odbornice na výživu Lori Hang z univerzity v Ohiu. „Quinoa je kromě jiného i skvělým zdrojem vlákniny.“
Quinoa je tak podle autorů článku skvělou náhradou nejen za zmíněnou rýži, skvěle se dá použít i místo strouhanky v karbanátcích. Seznam receptů, do kterých se quinoa hodí je dlouhý. To si ale povíme někdy jindy.
Příliš mnoho omezení někdy škodí
Server Prevention také vznáší otázku, zda má opravdu cenu držet restriktivní nízkosacharidové diety. Cituje k tomu studii Stanfordské university, provedené na vzorku 60 dobrovolníků nejrůznějšího věku i pohlaví. Polovina dostala za úkol držet dietu s omezením příjmu sacharidů, druhá zase musela omezit tuky. Jak výzkumníci zjistili, obě skupiny hlásily podobný váhový úbytek. Autoři studie tak došli k výsledku, že nezáleží ani tak na příjmu jednotlivých živin jako spíše na celkové kvalitě přijímané stravy.
Quinoa je rozhodně zdravou potravinou a zakazovat si ji jen kvůli tomu, že obsahuje i sacharidy je podle autorů článku nesmysl. Daleko lepší je sledovat svůj jídelníček a přestat se ládovat prázdnými kaloriemi, například v podobě brambůrků či sladkostí, než se zabývat obsahem cukru a tuků v jinak výživově hodnotných potravinách.