FACESTARZdravíZabiják imunity? Má opravdu stres takový vliv

Zabiják imunity? Má opravdu stres takový vliv

Mnohé situace nám způsobují stres. Samozřejmě, jistá dávka stresu je normální, aby bylo tělo schopné pohotově reagovat na změny. Pokud je však stresových situací příliš, má to negativní vliv na náš organismus a imunitu. Naše tělo totiž pracuje na základě neuro-endokrinního imunitního systému, který nás má chránit před vnějšími vlivy, ale rovněž před změnami v našem těle.

Stres oslabuje imunitu

I když je stres čas od času dobrý, neměl by trvat příliš dlouho, protože se může stát chronickým. Jeho příznaky jsou nespavost, podrážděnost, ale například i únava. Často zažíváme stres v práci a myslíme si, že díky tomu podáváme lepší výkon. Opak je však pravdou. Výsledky naší práce bývají kolísavé, ale co je horší a podstatnější, trpí tím naše zdraví.

Za nadměrnou produkci hormonu kortizol je zodpovědný stres. Proto jej také nazýváme stresový hormon. Jeho hlavní funkcí je zvýšení pohotovosti během vypjatých situací a podílí se také na obranných reakcích. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina stoupne, zatímco se snižuje hladina jiných hormonů. Takto je náš organismus v nerovnováze a imunitní systém nedokáže rychle reagovat na vlivy vnějšího prostředí.

Co proti stresu?  

Základem toho, jak se vyhnout stresu, je naučit se odpočívat. Odměnou pro vás bude správné fungování imunitního systému. I když si myslíte, že rady jako dostatek spánku, odpočinek, zdravá strava, dodržování pitného režimu, sport a podobně jsou marné, mýlíte se.

Všechny tyto tipy jsou klíčem k tomu, aby se člověk zbavil stresu, cítil se dobře ve svém těle a aby si posílil imunitu. „Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu. Záleží tedy na tom, zda jsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali nebo ne,“ objasňuje situaci Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures.

„5S“ pro imunitu

Pokud je váš organismus často vystavován například stresu v práci a vaše imunita trpí, zkuste dodržovat tzv. „5S“, které jsou základem pro lepší fungování imunity. A které to jsou? Je to spánek (6 – 7 hodin denně), strava (zdravá – především čerstvé ovoce a zelenina), smích, spokojený život (se svými blízkými) a sport. Někdo se zdravě stravuje, někomu zase více vyhovuje sportovat, každý by si měl najít alespoň něco z výše zmíněných „5S“, aby byl jeho život o něco lepší a především zdravější.

Betaglukan jako pomocník

Jako velmi prospěšný se v boji s chorobami a při podpoře imunity (která může být oslabena důsledkem stresu) jeví polysacharid z hlívy ústřičné, nazývaný betaglukan.

 

Související články