S příchodem chladných podzimních dní nastává pro majitele zahradních zapuštěných bazénů jedna povinnost, na kterou je dobré nezapomenout. Řeč není o ničem jiném než o zazimování. Díky správnému zazimování vašeho bazénu můžete předejít zbytečným nepříjemnostem v nadcházející bazénové sezoně. Jak na to a na co si dát pozor? Poradí produktový manažer společnosti ALBIXON Jiří Sixta.
Zazimování bazénu by mělo proběhnout až ve chvíli, kdy teplota vody klesne pod 10 °C. Do té doby by měla být v provozu veškerá nainstalovaná technologie. Než se na samotné zazimování vrhnete, pořádně bazén vyčistěte. „Na čištění bazénu nejlépe poslouží bazénový vysavač, kterým vyčistíte jak dno bazénu, tak i jeho stěny. Bazénových vysavačů je na trhu řada – od těch ručních až po plně automatické. Jedním z nejmodernějších je vysavač DOLPHiN, který je vysoce výkonný a lze jej ovládat pomocí mobilní aplikace,“ vysvětluje Sixta.
POZOR!
Čištění bazénu se liší podle jeho typu:
|
Během čištění nezapomeňte na filtraci. „Pro vyčištění filtrace využijte funkci proplach, která je jednou z poloh šesticestného ventilu. Během proplachu je potřeba kontrolovat čistotu vypouštěné vody. To zajistíte jednoduše sledováním průhledné části potrubí. Po proplachu je nutné vodu zafiltrovat,“ říká Sixta a upozorňuje, že oběhové čerpadlo musí být při jakékoli změně polohy páky šesticestného ventilu vždy vypnuté.
Aby na vás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení v podobě popraskaných trubek, dbejte na důkladné odvodnění všech částí bazénové technologie, jako je sací a cirkulační okruh či okruh tepelného čerpadla. Nejprve demontujte cirkulační trysky a do jednoho z otvorů nasaďte zazimovací trn. Do ostatních otvorů našroubujte zazimovací zátky a pak už jen stačí vypustit vodu ze systému. „Po odpuštění bazénové vody z potrubí je důležité odpustit i filtrační nádobu. To lze provést buď povolením vypouštěcího šroubu, nebo pomocí vysavače na vodu,“ doplňuje Sixta.
Jakmile je voda vypuštěná, můžete odpojit filtrační čerpadlo a umístit ho na teplém a suchém místě. Pokud máte protiproud, nezapomeňte ani na jeho zazimování. „Ujistěte se raději ještě jednou, že nikde v technologii nezůstala žádná voda. Kontrolu můžete provést buď pomocí vodního vysavače, nebo stlačeného vzduchu. Přesvědčte se také, zda jste otevřeli všechny uzavírací ventily,“ dodává Sixta.
V posledním kroku už jen zbývá nainstalovat dilatační plováky a aplikovat zazimovací roztok. „Dilatační plováky zabraňují tomu, aby se na vodní hladině vytvořila souvislá vrstva ledu, která by mohla poškodit některé části bazénu. Spojením plováků by mělo dojít k vytvoření úhlopříčného řetězu na hladině bazénu. Zazimovací roztok zase brání přemnožení řas a vápenatých usazenin na povrchu bazénu,“ vysvětluje Sixta.
„Zazimování bazénu je důležitý proces, který není dobré podceňovat. Proto našim zákazníkům vždy doporučujeme, aby využili služeb našich bazénových techniků, kteří bazén nejen zazimují, ale také odpoví na všechny dotazy,“ doporučuje Sixta. Společnost ALBIXON nabízí ve svém portfoliu bazény řady QBIG BENEFIT, které nemusíte díky inovativní technologii na zimu téměř vypouštět. Ušetříte tak nejen finance a životní prostředí, ale zjednodušíte si také každoroční zazimování.