FACESTARKrásaDvojitá brada: Může za to špatný postoj i polštář na spaní

Dvojitá brada: Může za to špatný postoj i polštář na spaní

Dvojitá brada trápí mnoho žen i mužů napříč všemi věkovými skupinami. I přesto, že se jedná spíše o nevýrazný a zdravotně nezávažný „problém“, tak řada lidí uvádí, že právě podbradek jim velmi ubírá na sebevědomí. Vznik dvojité brady je mnohdy spojován především s vyšší váhou, ale může za tím být i genetika, špatné držení těla či stárnutí kůže.

Dieta nemusí vždy pomoci

Pravdou ale je, že nejčastější příčinou druhé brady je nadváha, kdy je tzv. „double chin“ způsobena ukládáním tuku do podkoží brady. Dalším vlivným faktorem je také věk. S „nástupem“ gravitace a úbytkem elastických a kolagenních vláken, dochází k uvolnění a poklesu tonusu kůže. „Vliv má částečně i genetika, která může určit tvar brady. Často se dědí i špatná elasticita pokožky. Tuk uložený v podbradku ale mohou mít i lidé, kteří jsou velmi štíhlý. Často se ale nejedná ani o tuk ale pouze o povolenou pokožku, takže pokud se někdo rozhodne zhubnout, tak to se většinou na ubytku podbradku nemusí odrazit, ba naopak, povolená kůže může být ještě viditelnější, “ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Zhoršuje dvojitou bradu špatný postoj?

Především v posledních letech (v důsledku nástupu moderních technologií) se sleduje, že i špatné držení těla může dvojitou bradu zhoršit. Pokud se například několik hodin denně díváte se skloněnou hlavou do telefonu dolů, svaly v oblasti brady na krku tak více ochabují. Bohužel správný postoj není všemocným lékem na podbradek, ale částečně může zmírnit povolení kůže.

„Zaručená“ cvičení příliš nefungují

Internet je plný zaručených rad, jak se zbavit podbradku – Face Joga, zázračná séra, masáže, krku, speciální cvičení obličeje. Ale jak to, tak se všemi „zaručenými“ radami bývá, tak příliš nepomáhají a fungují spíše jako placebo efekt. Dosavadní studie nepřinesly důkaz, že by byla obličejová cvičení účinná pro omlazení obličeje“

zdroj: archiv freepik

Jaké jsou moderní metody odstranění?

Pokud vás trápí opravdu výrazný podbradek, který není způsoben povolenou kůži, ale tukovým „polštářem“, tak se nabízí řešení v podobě chirurgické liposukce. Ta je vhodnou volbou spíše u mladších lidí, kteří mají větší elasticitu kůže a po zákroku jim tak nezůstane v odsáté oblasti povolená pokožka. 

U starších či hubenějších pacientů s nadbytky kůže v oblasti krku, je nejlepší metodou odstranění kožních nadbytků tzv. facelifting či izolované operace krku v podobě necklitingu. Většinu lidí ale nejvíce trápí spíše mírnější příznaky podbradku a zde si bohatě vystačí pouze s mini invazivními zákroky jako je radiofrekvence či modelace brady výplněmi. 

Výplň brady a dolní čelisti lze použít k vylepšení zapadlé brady nebo nevýrazné čelisti. Výplň tak může zlepšit strukturu kostí pro rovnoměrnější profil obličeje a často i vylepšit mírnou dvojitou bradu.

Aktuálně nejvíce vyhledávanou metodou je mikrojehličková radiofrekvence. „Mikrojehličková radiofrekvecen, jako například populární metoda Morpheus, je mini-invazivní metoda, která zpevní pokožku, zlepší její strukturu a podporuje tvorbu kolagenu. Umožňuje aplikaci radiofrekvence do kůže a podkoží pomocí jemných pozlacených jehliček, které dodají energii hlouběji než u ostatních metod. Během procedury přístroj prohřívá horní vrstvu kůže, v níž výrazně zvyšuje produkci kolagenu a elastinu. A skvěle tak pomáhá zmírňovat povolenou kůži právě v okolí brady či dolní části obličeje nebo krku,“ upřesňuje MUDr. Jan Kučera.

Související články