Drážďany nejsou jen Primark a Prager Strasse. Odložte nákupní tašky a vytáhněte fotoaparáty. Drážďany si pro jejich historii a architekturu zamilujete. Vydejte se po stopách královské rodiny. Přinášíme 6 tipů na místa, která nesmíte minout.
Drážďany – město s naprosto unikátním příběhem. Hlavní město Saska a po dlouhou dobu
i jedno z kulturních center Severní Evropy. Své sídlo zde měli saští králové, nějakou dobu tu pobývali i polští monarchové. Bohatá královská historie se vtiskla do městské architektury a aktivní umělecké scény. Tvrdý zásah utrpěly Drážďany během druhé světové války, město bylo prakticky zničeno. Peněz na opravu města se nedostávalo po několik desetiletí. Po sjednocení Německa v roce 1990 ale nastala změna Drážďany vstaly z popela a zažívají éru kulturního rozkvětu. Nejvyšší čas je navštívit!
1. Průvod králů (Fürstenzug)
Skvělý způsob,kde začít cestu po stopách královské rodiny, je Průvod králů (Fürstenzug). Tato 102 metrů dlouhá nástěnná malba se nachází na vnější zdi drážďanského zámku. Jedná se o absolutní raritu – největší porcelánové umělecké dílo na světě! Nic podobného nikde jinde neuvidíte, jeho velikost vás pošle do kolen.
Proč začít právě tady? Mozaika vyobrazuje saské vládce napříč historií od 12. století až do začátku 20. století. Představuje tak 35 postav kurfiřtů, vévodů nebo králů, kteří v Sasku vládli. Vytvořena byla k příležitosti 800. výročí saské královské rodiny v roce 1870. Původně šlo o kresbu, počasí ji ale brzy poznamenalo a vybledla. Nahradila ji tedy mozaika, která je tvořena 20 000 porcelánovými dlaždičkami.
2. Sbírka klenotů v drážďanském zámku (Rezidenzschloss)
Co by to bylo za královskou cestu, kdybychom nezmínili drážďanský zámek? Královský zámek je jednou z ikon Drážďan a neměli byste ho minout. Druhá světová válka a bombardování se na něm značně podepsalo, rekonstrukce byla dokončena až v roce 2013. Exteriér je kombinací několika architektonických stylů, uvnitř naleznete výstavní galerie. Po téměř čtyři století fungoval zámek jako domov saských králů, což z něj dělá jednu z nejstarších budov ve městě.
Uvnitř zámku se skrývá zbrojnice, numismatický kabinet s mincemi a medailemi, nebo kolekce fotografií a pláten. Skutečným klenotem je ale tzv. Zelená klenba (Grünes Gewölbe). Pokladnice, která obsahuje největší sbírku klenotů v Evropě. Pokud máte rádi trochu toho lesku, zlata a drahého kamení, návštěva je pro vás nutností.
3. Velká zahrada (Großer Garten)
Velká zahrada (Großer Garten) byla původně soukromým parkem saského kurfiřta Jana Jiřího III., který si přál mít klidné místo mimo městské centrum. Jedná se o barokní park s naprosto dokonale symetrickými uličkami. Uprostřed parku stojí palác, který dříve sloužil jako letní sídlo králů. Povinnou zastávkou pro všechny fotografy a instagramery je ovšem obdélníkový rybníček před palácem, který dokáže vykouzlit fascinující zrcadlové odrazy, a to bez ohledu na roční období.
V roce 1814 (140 let po svém založení) se Velká zahrada zpřístupnila i veřejnosti. Na konci 19. století se park rozšiřuje i o zoologickou a botanickou zahradu. Stává se vyhledávaným místem odpočinku (nejen) pro místní, ale i turistů lačnících po zajímavé fotce.
4. Královská krypta v drážďanské Katedrále Nejsvětější trojice
Katolická katedrála Nejsvětější trojice z 18. století, známá jako Hofkirche, je jedním z výrazných architektonických prvků naší královské cesty. Její výstavbu si objednal tehdejší vládce Saska a král Polska, August III.
Katedrála sloužila téměř výhradně královské katolické rodině a vysoce postaveným, většina obyvatel Drážďan totiž navštěvovala vzhledem ke své víře protestantský kostel. V katedrále je pochováno 49 saských králů. Zní to trochu děsivě, ale v kryptě katedrály si můžete prohlédnout i srdce krále Augusta II. Silného a posledního saského krále Frederika Augusta III.
Ubytování jako v pohádce
Vedle katedrály se nachází Townhouse Dresden a Vagabond Club v historickém centru Drážďan. Hotel nabízí 95 pokojů a apartmá. Snídaně se podávají v restauraci v 1. patře s krásným výhledem na náměstí Neumarkt. K hotelu patří i denní italský bar „Bellinis Bar“ u kostela Frauenkirche. Nesmíme také zapomenout na hosty oblíbené čítárny a zasedací místnosti, některé s terasou a výhledem na kostel. Nezapomeňte si ještě dnes rezervovat pokoj v samém srdci Drážďan zde.
5. Zwinger – drážďanské Versaille
Jen co by kamenem dohodil od drážďanského paláce se nachází další královský palác, Zwinger. To mu jeden palác nestačil? Abychom byli féroví, Zwinger neměl být dalším královským sídlem. August nechal Zwinger postavit, protože potřeboval místo, kde by se mohl bavit se svými přáteli. Je to tak, Zwinger sloužil v minulosti jako párty místo pro evropskou smetánku.
Proč drážďanské Versaille? Konec 17. století, August Silný se právě vrátil z cest po Itálii a Francii. Je zvolen polským králem, což značně polechtalo jeho ego. V téže době Ludvík XIV. přesouvá královské sídlo do Versaille. August se tedy nemohl nechat zahanbit a nakázal nakázal vytvořit podobný dvůr pro sebe v Drážďanech. Zwinger se tedy stal místem bujarého veselí a oslav. Dnes můžete zadarmo navštívit terasy a také rozlehlý dvůr, kde se konala většina královských oslav. Vnitřní prostory dnes slouží jako výstavní galerie, uvnitř naleznete např. rozsáhlou kolekci porcelánu.
6. Vinice a hodování na zámku Wackerbarth
Další zajímavý kousek do královské mozaiky, zámek Wackerbarth, se sice nachází trochu dál od historického centra. Byla by ale škoda ho nenavštívit. Sem utíkala honorace, když si chtěla odpočinout od ruchu centra města. Zámek nese jméno dle svého majitele, hraběte Augusta von Wackerbartha. Ten si v 18. století vybral právě toto místo, aby zde mohl užívat stáří. Architekti mu zde vystavěli panství, kromě vinice na svahu obsahuje pozemek také úhledně upravený park s trojúhelníkovými a kulatými keři.
V dnešní době slouží místo hlavně jako veřejný park, kde se dá příjemně odpočinout nebo zajít na procházku po zdejších vinicích. Můžete zde obdivovat 850letou tradici vinařského umění v Sasku. V létě, či na podzim tu často probíhají degustace vína, ochutnávky sýrů, koncerty nebo baletní představení.
Vydat se a objevit kouzlo Dráždan můžete díky každodennímu spojení autobusem Praha-Drážďany Hauptbahnhof-Bayerische Strasse, kde vám autobus zastaví přímo naproti hlavnímu nádraží. Jízda trvá necelé dvě hodiny.