FACESTARNezařazenéDešťová voda je zlatý poklad. V suchu se nebudete bát o úrodu...

Dešťová voda je zlatý poklad. V suchu se nebudete bát o úrodu a zahrada vám za to poděkuje!

Každý, kdo pravidelně zalévá rostliny na své zahradě, ví, že účet za vodu může být poměrně vysoký. Nejlepší a také prospěšnou alternativou je dešťová voda. Neobsahuje chlor, je měkká a má ideální teplotu, proto před použitím v exteriéru nevyžaduje úpravu. Navíc obsahuje usazeniny a minerály, které rostliny milují. Levnější, ekologická a zároveň designová může být nádrž na vodu.

Spása pro zelené kamarády 

​​Zalévání zahrady z​ kohoutku​ nemusí být ​vždy dobré pro naše zelené ​kamarády. V závislosti na tom, kde žijete, je voda z kohoutku často velmi vápenitá. Mnoho rostlin však nesnáší příliš tvrdou vodu. ​Zvláště citlivé​ jsou rododendrony ​či orchideje, které mohou být dokonce poškozeny. Mnoho rostlin dává přednost pití dešťové vody. ​D​ešťová voda šetří spotřebu tohoto vzácného zdroje, a zároveň lichotí vaší peněžence. Její sběr pro využití v zahradě je proto rozumným rozhodnutím. Už se více nemusíte rozhodovat mezi prosperující zahradou a vysokými účty za zalévání během horkého a suchého léta.

Vše, co potřebujete​, je nádoba na její sběr. Ne každý si ale chce dát obrovský sud na svou zahradu, která je také rájem pro larvy komárů.​ Při samotném pořízení počítejte vždy nejen s velikostí střechy a srážkami, ale hlavně s celkovou velikostí odvodňované plochy, plochou závlahy. K zalévání zahrady postačí nadzemní nádrže z tvrzeného plastu v objemech od 200 do 2000 litrů s výpustným kohoutem nebo bez něj. Výhodami jsou jejich nízká hmotnost, dostupná cena a především snadná instalace. Stačí nádrž umístit na rovnou plochu a chraňit pokud to situace umožňuje před sluncem. 

Sběrač dešťové vody

Dešťová nádrž se připojuje k dešťovému okapu pomocí přiloženého příslušenství. Sběrač dešťové vody se montuje přímo do svodu okapů. Sběrač vody není přitom nijak složité namontovat. Do stávajícího svodu je třeba vyříznout 30 cm dlouhý úsek a místo něj vsadit zmíněný sběrač. Doporučujeme osadit tak vysoko, jak vysoko má být maximálně hladina vody ve sběrné nádobě pro vodu. Velkou výhodou je, že nádrž na vodu nemusí nezbytně nutně stát hned vedle svodu, lze ji umístit dále, délka přívodní hadice je až 5 metrů. Funguje tak, že zachytí minimálně šedesát procent protékající dešťové vody. Zbytek vody současně odejde s většími nečistotami pryč.

Vodu na zalévání tak lze odebírat pomocí kohoutkem v případě designové nádrže na vodu. Horní část nádrže doplňuje odnímatelná nádoba, do které můžete vysadit rostliny, nádrž se tak rázem stane doslova designovým prvek vaší zahrady. Materiál nádrže je UV stabilní a odolný vůči povětrnostním vlivům. 

Vybrat si můžete ze široké nabídky od tvarů až po opravdu designové kousky od české společnosti s více než 20 letou tradicí v oblasti techniky pro sběr, třídění a přepravu odpadů.

10 nádrží na dešťovou vodu:

Classico 650 l, stěnová

Nádrž na dešťovou vodu Classico 650 l, stěnová – archiv foto Elkoplast

Seine 650 l, různé barvy

Plastová nádrž na dešťovou vodu SEINE 650 l – archiv foto Elkoplast

Seine 300 l v dekoru dřeva

Zahradní plastová nádrž na dešťovou vodu SEINE 300 l, dřevo – archiv foto Elkoplast

Seine Extra Slim 400 l v dekoru kamene

Plastová nádrž na dešťovou vodu SEINE Extra Slim 400 l – archiv foto Elkoplast

Roche 400 l v dekoru kamene

Plastová nádrž na dešťovou vodu ROCHE 400 l – ve třech barvách – foto archiv Elkoplast

Cubus 1000 l

Nádrž na dešťovou vodu CUBUS 1000 l – archiv foto Elkoplast

Beach – Luxury 350 l se zabudovaným květináčem

Nádrž na dešťovou vodu BEACH-LUXURY 350 l, světle šedá – archiv foto Elkoplast

Linus 220 l se zabudovaným květináčem

Nádrž na dešťovou vodu Linus 220 l, 2v1 – archiv foto Elkoplast

Tonnelet ve vzhledu dřevěného sudu

Plastová nádrž na dešťovou vodu TONNELET 260-420 l – archiv foto Elkoplast

Rhin 300 l, grafitová

Plastová nádrž na dešťovou vodu RHIN 300 l, grafitová – foto achiv Elkoplast

Kromě nádrž na dešťovou vodu můžete zahradě pomoct ještě dalšími jednoduchými opatřeními. Kypřete, protože provzdušněná půda vsakuje vodu lépe než udusaná. 

Související články