FACESTARZdravíPřed snídaní, nebo až po ní? Otázka, kdy je lepší čistit si zuby

Před snídaní, nebo až po ní? Otázka, kdy je lepší čistit si zuby

Je lepší čistit si zuby před snídaní, nebo po snídani? Zdálo by se, že jde jen o osobní preferenci, avšak podle odborníků jde především o zdraví zubů a dásní. Jak to tedy je ve skutečnosti?  

Ústní hygienu lidé často podceňují

Většině zdravotních problémů v ústní dutině lze předcházet. Na zubní kaz či paradontózu platí prevence v podobě správné ústní hygieny a pravidelných návštěv zubaře. Přesto podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemoci ústní dutiny postihují téměř 3,5 miliardy lidí po celém světě. Přičemž 3 ze 4 postižených lidí žijí v zemích s průměrným příjmem. 

Zubní kaz mají dle odhadu 2 miliardy lidí po celém světě se stálými zuby. Původem zubního kazu jsou bakterie žijící a množící se v zubním plaku. Ty metabolizují cukry na nebezpečné kyseliny narušující zubní sklovinu, která se stává náchylnou ke vzniku zubního kazu.  

Proto je důležité zubní plak pravidelně odstraňovat, a to i v mezizubních prostorech. Obvyklá poučka zní, že bychom si měli čistit zuby dvakrát denně po dobu alespoň dvou minut. Důležité je používat také zubní nit na čištění mezizubních prostor a ústní vodu. LISTERINE®  podle nejnovější studie redukuje zubní plak až pětkrát více než jen samotné čištění kartáčkem a zubní nití. Navíc vyčistí celou dutinu ústní. A kdy tedy zuby čistit?

Před snídaní, nebo po?

V odpovědi na tuto otázku se odborníci rozcházejí. Někteří tvrdí, že je pro zuby zdravější čistit si je před snídaní. Někteří zase říkají, že čištění po snídani nevadí, pokud je dodržen interval alespoň 30 minut mezi jídlem a čištěním. Proč je to důležité? Pokud k snídani pijete kyselé džusy, jíte citrusy, nebo jiné kyselé potraviny, může jejich kyselost „změkčit“ zubní sklovinu. Když si vzápětí začnete čistit zuby, vzniká riziko mechanického poškození skloviny zubním kartáčkem. 

Na druhou stranu, máte-li ve zvyku snídat až po čištění zubů, zbytky potravin ulpí na zubech a v mezizubních prostorech. Někomu také může vadit absence svěžího dechu. Obojí lze řešit. Ráno po probuzení standardně použijte kartáček, mezizubní nit i ústní vodu. Po snídani vyčistěte mezizubní prostory dentální nití. Rychlou pomoc nabízí i dentální sprcha. Poté ústa vypláchněte ústní vodou LISTERINE®, která vám zaručí svěží dech a zároveň při dlouhodobém používání 2x denně omezí vznik zubního plaku.

1Global oral health status report: towards universal health coverage for oral health by 2030. Geneva: World Health Organization; 2022. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.

 2Bosma ML, McGuire, JA, Sunkara A, et al. Efficacy of professional flossing, supervised flossing and mouthrinsing regimens on plaque: a 12-week, randomized clinical trial. J Dent Hyg. 2022 Jun; 96(3);8-30.

  1. ↩︎
  2. ↩︎

Související články