Slyšeli jste již o pojmu ketóza? Právě při ketogenní dietě se tělo dostává do stavu takzvané ketózy, která napomáhá efektivnímu ubývání tělesné hmotnosti. Jak ale ketóza v těle vzniká a jak se do ní dostat?
V případě ketogenní diety jde o nízkosacharidovou dietu, v rámci které snížené množství sacharidů nahrazujete zvýšenou konzumací tuků. Tento styl stravování v těle podporuje vznik tzv. ketolátek. Z tukových zásob se začnou uvolňovat mastné kyseliny, dostanou se do jater, kde začne probíhat přeměna na ketolátky, a právě tyto ketolátky neboli ketony pak tvoří nový zdroj energie pro mozek a svaly.
Ketóza je tedy stav organismu, při kterém tělo získává většinu energie z tuků a nikoli ze sacharidů. Bývá sice nejčastěji spojována právě s ketogenní dietou, ovšem může se vyskytnout i přirozeně na základě fyziologických procesů v situaci, kdy má tělo nedostatek glukózy. Glukóza je totiž vždy preferovaným zdrojem energie. K určité formě ketózy dochází při jakékoli delší sportovní aktivitě, ale často bývá slabá natolik, že ji ani nepostřehnete.
Možná vám ze všech pravidel jde zatím hlava kolem a neumíte si představit, jak začít nebo co jíst u nízkosacharidové diety. Pořiďte si knihy nízkosacharidové diety, čtěte diskuse na internetu nebo si nejprve doma cvičně zkuste některé nízkosacharidové recepty. Nízkosacharidová dieta není nic, čeho byste se měli bát. Základem je přijmout denně méně než 50 g sacharidů. Pokud s ní začnete, je však potřeba pokračovat, abyste dosáhli úspěchu.
Na co se připravit
První dny, kdy se do nízkosacharidové diety pustíte, možná budete cítit únavu. Ta by však měla během pár dní odeznít, proces ketózy je totiž doprovázen přívalem energie a dokonce i dobré nálady. Díky těmto pocitům poznáte, že se s vaším tělem začalo něco dít. Pozor však na chyby v dietě, i sebemenší prohřešek může být znát. Nízkosacharidová dieta vám chyby neodpustí. Ketóza se zastaví a s ní samozřejmě i hubnutí. Dostat se do výchozího bodu pak trvá několik dní.
Co když sacharidy neuhlídáte
Snadno se řekne, že by denní spotřeba sacharidů neměla přesáhnout 50 g. Pokud ale nejste odborníkem, co se ve výživě vyzná, může být dodržování této hranice problém. U některých potravin by vás možná ani nenapadlo, že nejsou pro dietu vhodné. Jsou to především některé druhy zeleniny s vyšším obsahem cukru (například hrášek, kukuřice či mrkev).
Ideální volbou při držení bílkovinné diety je proto sáhnout především v prvních fázích po již předem připraveném jídelníčku, který vám zaručí, že jíte tolik, kolik máte a dodržujete množství sacharidů. Pořiďte si proto hned na začátek nízkosacharidovou kuchařku, ze které budete moci čerpat inspiraci a recepty nízkosacharidové stravy. Pokud si chcete vše rovnou zjednodušit, objednejte si jídla přímo připravená podle jídelníčku nízkosacharidové diety.