Zvládne si vybrat ideální matraci? Nemusíte být nervózní, když si uvědomíte, že vám bude vyhovovat řadu let. Věřte tomu, že orientovat se v nabídce na trhu je velmi snadné. Pojďme na to!< Dříve jsme pod pojmem matrace většinou hledali levné molitanové matrace, které sice plnili svůj účel, ale k dlouhodobému používání nebyly příliš vhodné. Molitan měl hned několik nevýhod, v první řadě to byla vysoká hořlavost, neprodyšnost a nevhodná buněčná struktura špatně odolná vůči opakovanému stlačování. Matrace se tak velmi rychle prolehly.
Dnes je molitan nahrazován polyuretanovými pěnami (PUR pěny, neboli tepelně modifikované pěny) a visco pěnami (studené pěny), které odbouraly část nevýhod klasických molitanových matrací. Podívejme se na ně…
Moderní pěny
Častým materiálem využívaným pro výrobu matrací jsou zmíněné PUR pěny. Ty se vyrábí chemicky z izokyanátů a polyolů, které se získávají většinou z ropy. Smícháním těchto směsí dojde k napěnění. Nevýhodou PUR pěn je uzavřená struktura buněk, tedy špatná prodyšnost, a dále nízká hustota. To vede ke kratší životnosti matrací, obzvlášť při větším a častějším zatížení. Výhodou matrací z PUR pěny je tak především nízká cena. PUR pěny jsou dnes nabízeny často v kombinaci s jinými pěnami (studená či líná pěna).
Dalším moderním materiálem jsou visco pěny. Jedná se o studené paměťové pěny s příměsí rostlinných olejů, aby byla zaručena funkce „obepnutí“. Nevýhodou paměťových pěn je špatná prodyšnost, kterou pocítí především více se potící lidé a to obzvlášť v letních měsících. Dochází také k rychlejší únavě materiálu, po několika letech už nefunguje poddajnost jako na začátku.
Velký problém je zejména u vyšších matrací z visco pěny, kdy dochází k „uzavření“ těla na lůžku a zabránění přirozenému pohybu. Při výběru matrace z visco pěny také pamatujte, že děti a dospívající do 24 let věku by na visco pěně spávat neměli z důvodu růstu a vývinu páteře.
Pružiny ano či ne?
Historií matrací prolínající se do dnešní doby jsou pružiny. Ty najdeme v matracích i dnes, ale nejedná se většinou o pružiny, tak jak je známe z dřívějška. Používají se moderní pružiny, které jsou především šetrnější k naší páteři.
Přírodní materiály
V neposlední řadě jsou to pak přírodní matrace, které jsou sendvičově poskládány pouze z přírodních složek. Principiálně je to návrat ke spánku našich předků, pouze se zdokonalily použité přírodní materiály. Většinou se totiž jedná o kombinaci čisté bavlny, kokosových vláken, koňských žíní a přírodního kaučuku. „Na trhu jsou k dostání i kvalitní přírodní matrace ručního zpracování. Jedná se téměř o srdeční záležitost, kdy se používají výhradně jen 100% přírodní materiály nejvyšší jakosti, bez použití lepidla. Výroba probíhá pouze ručně na principu skládání vrstev a jejich následného sešití,“ uvádí odborník na přírodní matrace Jakub Šoufek. Takové matrace jsou skutečně zárukou kvalitního spánku. Jsou navíc hypoalergenní a ocení je i lidé s bolestmi zad či nadváhou.
Jak je patrné, trh s matracemi je skutečně pestrý a každý si najde tu svou jedinečnou. Faktem je, že návrat k přírodním materiálům je v tomto i dalších odvětvích stále silnější, což jen chválíme a doporučujeme si matrace z těchto materiálů rozhodně vyzkoušet. Budete spinkat, jako v bavlnce.