.Znáte to. Každou z nás dámy občas prostě bolí hlava. Naštěstí nemusí jít vždycky o lstivou a záludnou bolest. Je vůbec možné se migrény zbavit? A věděla jste, že existuje několik druhů?
Je ovšem možné, že jste také jedním z těch, kdo trpí některým méně obvyklým typem migrény a jeho rozpoznání může pomoci najít i správnou léčbu a prevenci.
1. Retinální
and< Tento typ migrény se vyznačuje opakujícími se problémy s viděním na jedno oko. Může jít o slepé skvrny, slepotu nebo záblesky světla. Dobrá zpráva je, že u tohoto typu migrény se často nevyskytuje bolest a příznaky jsou dočasné. Můžete mít pocit, že se díváte skrze rozbité sklo, nebo vidíte malé slepé skvrny, které se rozšiřují, a také záblesky světla, které tvoří vlnovky či klikaté čáry. Většinou to trvá asi 30 minut. Pokud tyto příznaky následuje úporná bolest hlavy, jedná se o klasickou migrénu s aurou, nejde o retinální migrénu. Léčba: I když tento typ migrény vypadá děsivě, většinou je to neškodná záležitost a po 20 až 30 minutách sama pomine. Pokud trpíte častými retinálními migrénami, vyhněte se podnětům, které je vyvolávají - nedostatek spánku, stres, vynechání některého jídla, pachy, některé potraviny a alkohol.
2. Hemiplegická
Pro tento typ migrény jsou typické dočasné potíže s pohybovým aparátem. Může dojít k jednostrannému ochrnutí celého těla, které někdy trvá déle než bolest hlavy. Tento typ migrény je častější u dětí než u dospělých a nebývá snadné ho diagnostikovat.
Léčba: Jakmile se příznaky objeví, vyhledejte lékaře. Příznaky jsou totiž často podobné infarktu. Lékař vám může předepsat léky, které sníží četnost i závažnost záchvatů.
3. Migréna s aurou
Tento typ poznáte podle bolesti hlavy a aury, která úplně odezní a doprovází ji alespoň dva z následujících příznaků: nezřetelná řeč, závrať, zvonění v uších, zdvojené vidění, ztráta rovnováhy při chůzi a snížená hladina vědomí.
Léčba: Akutní léčba zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky, další léky se předepisují k preventivní léčbě. Vždy je třeba vyhledat lékaře, který vhodné léky předepíše.
4. Menstruační
Ženský cyklus běžně provázejí změny nálady a křeče. K tomu se někdy může přidružit i migréna. Většina žen, které trpí migrénou, si stěžuje na bolesti hlavy v období menstruace. Migrény se u nich však objevují i mimo periodu.
Pravá menstruační migréna se objevuje právě v době menstruace, a to od dvou dnů před začátkem do prvního dne po začátku cyklu. Pokud máte migrénu ve dvou ze třech menstruačních cyklů po celý rok, máte menstruační migrénu.
Léčba: Nechte si předepsat preventivní lék a berte jej několik dní před očekáváným nástupem migrény i v následujících dnech. Pokud tato léčba nebude účinná, vyzkoušejte nesteroidní protizánětlivé léky, případně se s lékařem poraďte o další léčbě.
5. Abdominální
and< Tento typ migrény se vyskytuje nejčastěji u dětí a dospívajících a později se z něj vyvine klasická migréna. Abdominální migréna se vyznačuje opakujícími se prudkými nevolnostmi, zvracením a bolestí břicha v oblasti pupíku. Bolesti hlavy se většinou neobjevují. Tyto migrény přicházejí pravidelně, napřl. po šesti týdnech. Není snadné tuto migrénu diagnostikovat, protože bolest břicha může mít širokou škálu příčin. Lékař se vás patrně zeptá na rodinnou anamnézu. Léčba: K léčbě se používají nízké dávky beta-blokátorů, které sníží frekvenci budoucích záchvatů, a antimigrenika, která mohou abdominální migrénu úplně zastavit.
6. Vestibulární
K častým příznakům migrény patří nevolnost, zvracení, citlivost na světlo a hluk a úporná bolest hlavy, avšak někteří lidé trpí také vysokou citlivostí na pohyb a závratí. Skoro 20 % těchto pacientů trpí silnými závratěmi, které mohou vést ke ztrátě vědomí.
Léčba: Kromě klasických léků proti migréně může pomoci i fyzioterapie, která vede ke zlepšení rovnováhy..