FACESTARŽivotní styl12 špatných návyků, které vedou k nadváze: Týká se to také Vás

12 špatných návyků, které vedou k nadváze: Týká se to také Vás

Dvě hrozby moderního světa to je nadváha a obezita. Kdo z nás alespoň jednou za život nevyzkoušel „zaručeně fungující“ dietu a nečekal na zázrak, který rychle pominul. Projděte si naše návyky a uvidíte, že svého cíle dosáhnete snadněji.

1. Vyhýbání se zelenině

Podle odborníků na výživu by měla zelenina představovat nejméně 30 procent našeho jídelníčku. Pokud tomu tak není, zkonzumujeme více kalorických potravin.

Jak se tohoto návyku zbavit? Okamžitě úplně změnit jídelníček není dobré. Místo toho zařazujte pomalu do jídelníčku větší množství zeleniny. Pro začátek se zaměřte třeba na oběd. Připravte si na talíř větší množství zeleniny a začněte s ní. Nasytíte se dříve, než stihnete sníst zbytečně velké množství přílohy.

2. Ochutnávání a poslední sousta

Rodiče často dojídají poslední sousto po svých dětech. Možná máte pocit, že je škoda, když nějaké jídlo přijde nazmar. Nebo máte ve zvyku na večírku vzít si poslední kousek dezertu či ochutnávat vše, co se ochutnat dá. Právě tato sousta, která sníme navíc, mají na svědomí velké množství nadbytečné váhy.

Jak se tohoto návyku zbavit? Veďte si záznamy o tom, co sníte. Když něco ochutnáte, ukousnete si, dojíte sousto po dětech, vše si zapište. Uvidíte pak, kde se berou všechny ty kalorie navíc.

3. Zanedbávání pocitů hladu a nasycení

Od dětství jsme zvyklí jíst to, co je zrovna v plánu, nebo co je na stole, a nejíme tehdy, kdy jíst potřebujeme. Signály hladu na rozdíl od ostatních signálů, které nám tělo dává, často zanedbáváme. Jíme buď tehdy, když to naše tělo vůbec nepotřebuje, nebo naopak tehdy, když jsme příliš vyhladovělí, a pak toho sníme daleko více.

Jak se tohoto návyku zbavit? Označte si pocity hladu a nasycení na škále od 1 do 10, kde 1 bude pocit největšího hladu, 10 pocit úplného nasycení. Stupeň 5 bude znamenat pocit, kdy už nejste plní, ale ještě nemáte hlad. Když se naučíte naslouchat svému tělu, naučíte se též nepřejídat.

4. Zanedbávání věku

Čím jsme starší, tím méně kalorií potřebujeme. Své návyky ovšem věku většinou nepřizpůsobujeme. Ovšem to, co jsme zvládli ve třiceti, aniž by se to projevilo na váze, ve čtyřiceti už nezvládneme.

Jak se tohoto návyku zbavit? Stačí udělat drobnou změnu v jídelníčku – pokud jste byli zvyklí dávat si dvojitý cheeseburger, vyměňte jej za jednoduchý cheeseburger. Do kávy si dopřávejte o lžičku méně cukru a ze slazeného pomerančového džusu přejděte na čerstvou šťávu z pomeranče.

5. Přehlížení velikosti porcí

I když jíte jídla plná hodnotných živin, je třeba dávat pozor na velikost porce. Snadno se totiž stane, že zkonzumujete mnohem větší množství kalorií, než vůbec tušíte. I ta nejzdravější svačinka může být kaloričtější než celý oběd.

Jak se tohoto návyku zbavit? Rozdělte si jídla, a to i svačiny, na odpovídající porce a vložte je do nádobek. Nebudete v pokušení sníst víc, než je vhodné.

6. Nulová aktivita, když zrovna necvičíte

Lidé, kteří pravidelně cvičí, se často také kromě cvičení málo pohybují. Dlouhé prodlevy v aktivitě způsobují, že nespálíte zdaleka tolik kalorií, kolik byste potřebovali, i když cvičíte pravidelně.

Jak se tohoto návyku zbavit? Pohybujte se celý den. Když se můžete rozhodnout, zda pojedete výtahem, nebo půjdete po schodech, jděte po schodech. Když můžete někam dojít pěšky, nechte auto v garáži.

7. Víkendové švindlování

Mnozí lidé mají ve zvyku dodržovat správné návyky během týdne, ale o víkendu poleví. Mají totiž za to, že si nějaký ten „hříšek“ zaslouží. Často si pak po celý víkend dopřávají pizzu a zmrzlinu. Všechna práce, kterou si dáváte během týdne, pak bohužel přijde úplně nazmar.

Jak se tohoto návyku zbavit? Omezte švindlování na jedno jídlo nebo si malou „dobrůtku“ dopřejte občas i během týdne. O víkendu pak nebudete jak utržení ze řetězu.

8. Bezmyšlenkovité ujídání

Jídlu bychom měli věnovat plnou pozornost, ne sledovat televizi nebo hrát počítačovou hru. Pokud se věnujete jiné činnosti a jen tak mimochodem něco jíte, vůbec nemáte kontrolu nad tím, kolik a čeho sníte.

Jak se tohoto návyku zbavit? Odměřujte si porce. Nikdy nejezte přímo ze sáčku, ale vše si dejte nejprve na talíř ve vhodném množství. Pokud se budete bezmyšlenkovitě cpát, rozhodně nikdy nezhubnete.

9. Pití sladkých nápojů

Pokud pijete každý den slazené nápoje, můžete během jednoho roku velmi citelně přibrat. V jedné plechovce Coca Coly (a jiných sladkých limonád) se skrývá asi 140 kalorií. Za rok to činí 51 000 kalorií, které vedou k váhovému přírůstku až 6,5 kg.

Jak se tohoto návyku zbavit? Pijte čistou vodu a neslazené nápoje. A pokud máte chuť na ovoce, dopřejte si skutečné, ne umělou příchuť.

10. Moc jídla na talíři

Čím větší talíř, tím se na něj vejde víc jídla, a tím toho také víc sníte, protože vyprázdnit talíř je „dobrým zvykem“. Podle výzkumů z roku 2005 příliš velké porce vedly k přejídání i tehdy, když jídlo nebylo moc dobré.

Jak se tohoto návyku zbavit? Řešení je jednoduché. Používejte menší talíř.

11. Umělá sladidla

Vyměnit cukr za umělé sladidlo není řešení. Tyto chemické látky totiž ničí přirozené bakterie v zažívací soustavě, což vede k nabývání na váze.

Jak se tohoto návyku zbavit? Umělá sladidla úplně vynechejte. Používejte přírodní cukr, med nebo agávový sirup, ale používejte ho méně.

12. Alkohol

Pití alkoholu má často za následek také špatné stravovací návyky, které vedou ke zvýšenému příjmu kalorií a váhovému přírůstku.

Jak se tohoto návyku zbavit? Pokud si chcete dopřát alkoholický nápoj, nepijte nikdy nalačno, ale vždy s plným žaludkem. Bude větší šance, že si nevypěstujete více špatných návyků, a také chuť na alkohol bude nižší.

Související články